Vissza - Főoldal / Hírek / „Tények, történetek, képek” – Program 2. Gyermek előadás/foglalkozás és vetélkedő
„Tények, történetek, képek” – Program 2. Gyermek előadás/foglalkozás és vetélkedő
2020. szeptember 23. (szerda)
„Tények, történetek, képek”
Hogy az utódokra is lehessen hagyni megszerzett információt, szükségesnek látjuk helyismereti tananyag kidolgozását és vetélkedő szervezését. Nagy hangsúlyt fektetünk a múltra, hiszen abban gyökerezik jelenünk és jövőnk is. A Közösségi Beszélgetéseken elhangzott az az igény, hogy ne csak ismerjük meg a múltunkat, de tartsuk frissen tudásunkat, szervezzünk vetélkedőt a gyermekek számára is. "Keszthely, ahol élünk" elnevezésű tananyag szolgál a vetélkedő alapjául. Gyermek és felnőtt vetélkedőket szerveztünk, melyeket előadás és foglalkozás előzött meg.
Gyermekvetélkedő:
A gyermekkönyvtárban a Ranolder Általános Iskola negyedikesei vetélkedtek egymással. Keszthely címere, a város története, a növényvilág és természetesen a Festetics család is téma volt a Keszthelyi Városfejlesztő Nonprofit Kft. és a Fejér György Városi Könyvtár Gyermekkönyvtárának közös vetélkedőjén. A csütörtök délelőtti foglalkozáson a Ranolder iskola negyedikeseinek kellett változatos feladatokat megoldaniuk, a foglalkozás célja a lokálpatriotizmus erősítése és a közösségépítés. Az első feladatban Keszthely város címerét kellett felidézniük a gyerekeknek, de a vetélkedő során szó esett a fenékpusztai erődről és természetesen a Helikon Kastélymúzeumról és a Festeticsekről is. A gyerekek körében nagy sikert arattak a Keszthelyhez köthető hajók, szívesen idézték fel a tanultakat.
„Vannak ilyen hajók, amiket a Festetics család épített, meg Keszthelyről, hogy mik a jellegzetességei, hogy miről híres.” - mondta Prótár Dóra, a Ranolder János Általános Iskola tanulója. „Ma azt tanultam, hogy az első hajó, az igazából egy farönk volt kifaragva. Ezt nem tudtam, ezt én nagyon érdekesnek találtam. Meg nagyon tetszett az, hogy csapatjátékok vannak, mert én szeretek csapatban dolgozni.” - tette hozzá egy másik diák, Balkus Eszter. A helyi identitás vetélkedőt a Keszthelyi Városfejlesztő Kft. szervezte a Fejér György Városi Könyvtárral együttműködve. A gyerekeknek felkészítő előadást tartottunk abból az anyagból, amiből a vetélkedő kérdéseit állítottuk össze. „A helyi identitás- és kohézióerősítés Keszthelyen elnevezésű projektünk célja a helyi identitás, illetve a hovatartozás-tudat erősítése a keszthelyiekben. Másfél évvel ezelőtt volt több lakossági fórumunk, melynek az eredményeként kijött, hogy igény van arra, hogy már gyerekkorban ismertessük a gyerekekkel Keszthely történetét.” - tájékoztatott Gyetvai Alexandra, a Keszthelyi Városfejlesztő Nonprofit Kft. szakmai vezetője. Magyar Szilvia könyvtáros változatos feladatokat állított össze a gyerekek számára. A felkészítő során igyekezett interaktív formában átadni az információt, ugyanis a tapasztalatok szerint a fiatalok így könnyebben megjegyzik a történeteket és az adatokat. A könyvtáros elmondta, úgy érzi, a gyerekek jól ismerik Keszthelyt.
„Az a címe, hogy Tények, történetek, képek, ezért a foglalkozás is arra épült, hogy nagyon sok képet használtam. A képek segítségével bemutattuk Keszthely város jellegzetességeit, címerét, zászlaját, jelmondatát, Keszthely növényvilágáról beszélgettünk és kicsit hosszabban még Keszthely történetéről és a hajózásról is. Ebbe kapcsolódtak be, igyekeztem interaktívvá tenni, tehát amit a gyerekek tudtak, azt ők mondták el, én kiegészítettem történetekkel, és így alakult ki egy váz, amit kaptak a gyerekek, erre épült a vetélkedő.” - emelte ki a Fejér György Városi Könyvtár Gyermekkönyvtárának könyvtárosa.
A megmérettetésnek tétje is volt, a csapatok ugyanis ajándékot kaptak.
A pályázaton belül a közösségfejlesztés az egyik legfontosabb célkitűzés. Azt gondoljuk, hogy akkor lesz egy közösség igazán együttműködő, ha nemcsak a jelenben, hanem a múltjában is kötődik egymáshoz. A cél az, hogy minél többen ismerjék meg városunk történetét és erősödjön meg az érzés, hogy ez a mi városunk, egy közösség vagyunk. Az első fejezetek megismertetik az olvasókat Keszthely jelképeivel és a Balatonnal, a város növényvilágával, történelmével, a balatoni hajózással. Ezt követően a népművészet, népszokások, hagyományok, az irodalom, a zene és a képzőművészet kerül előtérbe. Az építészeti emlékek és a látnivalók bemutatása után a sportról és tudományról is szó esik. A város közösségi életének és díszpolgárainak bemutatása szintén helyet kapott a tananyagban.